چرخ خیاطی را در رسته ماشین آلات نیمه پیچیده می توان طبقه بندی و معرفی کرد. دستگاهی که جایگزین روش سنتی دوخت و دوز شد و فرآیند دوخت پوشاک را تا حد بسیار زیادی متحول ساخت. اما امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، این تغییر بسیار بیشتر و تخصصی تر شده است. اما در میان همه چرخ های خیاطی صنعتی و خانگی، بخش های مشترکی وجود دارد که آشنایی با آن خالی ازلطف نیست. ما در مقاله ای مختصر سعی کرده ایم این بخش ها رو توضیح دهیم.

برای آشنایی با قسمت های مختلف چرخ های خیاطی همین طور نحوه کارکرد هر قسمت مطالب زیر را مطالعه بفرمایید.با توجه به اینکه بعضی از قسمت های تخصصی در قیمت چرخ ها تاثیرگذار هستند این آشنایی می تواند مفید باشد.

دکمه روشن و خاموش کردن چرخ های خیاطی

دکمه پاور چرخ ها معمولا در سمت راست پشت بدنه قرار دارند.بهتر است محل این دکمه رو همیشه در ذهن داشته باشید.

 

 

جایگاه مخصوص قرقره

معمولا محل قرار گرفتن قرره به صورت یک میله کوچک پلاستیکی یا فلزی است.این محل در بالای چرخ قرار دارد و قرره نخ را روی آن می گذارند.

 

 

جایگاه هدایت نخ

این قطعه که معمولا فلزی است برای عبور دادن نخ از قرره به سمت ماسوره می باشد و معمولا در بالای چرخ خیاطی و در سمت چپ میله قرار دارد.

 

 

ماسوره پر کن

در بالای چرخ خیاطی در کنار پین قرره یک قطعه کوچک قراردارد که برای پر کردن ماسوره به کاربرده می شود.

 

 

ولوم و یا دکمه تنظیم طول دوخت

برای آشنایی با این قطعه بهتر است به دفترچه راهنمای چرخ خیاطی مراجعه کنید زیرا این دکمه یا ولوم در هر جای چرخ می تواند قرار داشته باشد.این دکمه ها برای تنظیم طول دوخت ها ، نوع کوک ها، جهت دوخت ها(سرقایمی زن) کاربرد دارند.

 

 

اهرم بالابرنده نخ

برای نخ کردن چرخ خیاطی خود ابتدا نخ را از بالای چرخ خود عبور داده و بعد از داخل این اهرم رد می کنید. این اهرم در جلوی چرخ قرار دارد و معمولا برای آشنایی با نحوه صحیح عبور نخ در کنارش روش صحیح عبور دادن نخ را چاپ کرده اند.

 

 

ولوم یا دکمه تنظیم کشش نخ

این صفحه برای تنظیم کشش نخ است و در کنار اهرم بالابرنده قرار دارد.برای تنظیم کشش نخ باید به سوزن و دوخت ها توجه کرد. اگر سوزن به سمت راست کج شده باشد یعنی کشش نخ زیاد است و اگر نخ روی پارچه حلقه شود یعنی کشش نخ کم است و باید تنظیم شود.

 

 

پیچ تنظیم سوزن

 این قطعه که فلزی می باشد در زیر بازوی چرخ خیاطی قرار داد و به یک میخ بزرگ شباهت دارد.زمانیکه چرخ سوزن داشته باشد این قطعه در سمت راست سوزن قرار می گیرد.

 

 

پایه چرخ خیاطی

یک قطعه شبیه به اسکی کوچک است که در زیر پیچ تنظیم سوزن قرار دارد و در هنگام دوخت پارچه را در محل مورد نظر برای دوخت نگه میدارد.

 

 

اهرم پایه

 این اهرم برای بالا و پایین بردن پایه دوخت است و برای شروع و پایان دوخت که نیاز به جابجا کردن پایه می باشد از این اهرم استفاده می شود.معمولا در سمت راست یا پشوشت سوزن قرار دارد.

 

 

صفحه سوزن

صفحه سوزن یک صفحه به رنگ نقره ایی است که در زیر سوزن قرار دارد.

 

 

کارپیش بر

 فید داگ یا کاریش بر، یک قطعه کوچک فلزی در زیر پایه و روی صفحه سوزن در چرخ خیاطی است که باعث حرکت کردن پارچه می شود.


ماسوره و ماکو

ماکو قطعه ایست که ماسوره درون آن قرار می گیرد و تنظیم کننده ماسوره در چرخ خیاطی است.ماسوره یک قطعهکوچک مانند قرره است که تنظیم کننده نخ زیرین چرخ می باشد.