بهترین روش دوخت شومیز صفرتاصد!

شومیز یکی از محبوب ترین لباس ها و درعین حال ساده ترین پوشش برای دوخت هستش، درواقع میشه گفت شومیز جز اولین مواردیه که یک خیاط یا هنرجوی دوخت طراحی اون رو یاد میگیره.


درباره واژه شومیز - Chemise

این کلمه ریشه فرانسوی داره، به طور کلی در این زبان واژه  شومیز به طیف گسترده ای از لباس بانوان گفته میشه.


برای شروع به چه ابزاری نیاز دارم؟

برای دوخت این مدل شما میتوانید از پارچه هایی با جنس نخی، حریر، کرپ حریر و انواع پارچه های ظریف استفاده کنید.
متراژپارچه مورنیاز :2متر
لایی حریر به متراژ حداقل نیم متر


مرحله اول: الگوسازی
دراین آموزش از الگوی آماده و سایزبندی استفاده شده و تغییرات رو روی الگو پیاده کردیم. شما می‌تونید با هر متدی که برای الگو استفاده می‌کنید این تغییرات رو اعمال کنید.

نکته: این روش کپی برداری از الگو که در ویدئو انجام شد مناسب برای اشخاصی هستش که برای مزون، تولیدی یا کارخانه طراحی الگو انجام میدن و خروجی را به صورت الگوی یکپارچه و بدون جزئیات ارائه میکنن.

 تادقیقه 12:00 ویدئو  آموزشی <

مرحله دوم: برش پارچه

دراین مرحله پارچه از قسمت عرض تاشده طوری که قسمت ترکی های پارچه روی هم قرار بگیرن،  سپس الگوها را بارعایت راستای پارچه دقیق می‌چینیم و با سوزن الگو را به پارچه فیکس می‌کنیم درقدم بعدی دورتادور الگو را یک سانتی متر علامت می‌زنیم و درنهایت با قیچی مناسب و تیز برش را شروع می‌کنیم.
 دقیقه  12:00 تا13:00  ویدئو  آموزشی <

مرحله سوم: دوخت
در این مرحله دوخت جلو و آستین دارای نکات زیر  است که رعایت آنها باعث  افزایش کیفیت دوخت لباس موردنظر خواهد شد.


دوخت قسمت جلوی شومیز

برای قسمت جادکمه یک نوار لایی حریر به عرض 6 سانت و طول قد بالاتنه آماده می‌کنیم. بعد از چسباندن لایی روی قسمتی که برای جادکمه در نظر گرفته شده آنرا به سمت داخل تاکرده و اتو می‌کنیم سپس روی خط تاشده را می‌دوزیم. درقدم بعد جای جیب هارا مشخص کرده و می‌دوزیم.
دقیقه  13:00 تا13:45  ویدئو  آموزشی <

دوخت سرشانه و درز پهلو

بعد از آماده شدن قسمت جلوی لباس، درزهای سرشانه و پهلوهای جلو و پشت به هم دوخته و اتو شود.

دوخت آستین ها

برای دوخت آستین حتما دقت داشته باشید که خطوط پیلی ها (تغییراتی که درالگو اعمال شده) در هنگام برش چرت خورده باشد.
چرت چیست: علامت گذاری نقاط مختلف روی الگو که درحین دوخت به عنوان نقاط موازنه باید مشخص شوند.
و نقاط مربوط به پیلی را روی هم گذاشته وبا اتو وسط این نقاط موازنه را خط می‌اندازیم و به فاصله 3سانتی متر از خط ایجاد شده توسط اتو، با چرخ خیاطی می‌دوزیم. به این ترتیب تمام خطوط پیلی را ایجاد می‌کنیم و در نهایت درز آستین را طوری می‌دوزیم که این خطوط در راستای هم قرار بگیرند و در نهایت لبه آستین را چین داده و به مچ آستین وصل می‌کنیم.

دقیقه  13:45 تا15:40  ویدئو  آموزشی <

دوخت یقه

به هر دولایه یقه لایی حریر می‌چسبانیم و دورتادور یقه را می‌دوزیم و به بالاتنه وصل می‌کنیم. نکته: حتما در هرمرحله اتوکشی به صورت کامل انجام شود و برای پرس شدن کار اتوسرد را فراموش نکنید.

 و پایان

حالا شومیز شما بعداز دوخت جادکمه و دکمه آماده است تا بپوشید. می‌توانید این شومیز را با انوع شلوار جین در رنگ های مختلف استفاده کنید و باتوجه به اینکه به تازگی کمربند پهن ترند و محبوب شده شما هم می‌توانید از آن استفاده کنید.


به غیر از مطلب آموزشی که مطالعه کردید می‌تونید از ویدئوی زیر کمک بگیرید تا همه مراحل رو دقیق تر دنبال کنید.دانلود ویدئوی آموزشی دوخت شومیز< با چه پارچه هایی میشه شومیزدوخت؟

 همانطور که در اول آموزش توضیح داده شد این شومیز و مدل های دیگر این لباس رو می‌تونید با پارچه هایی مثل پارچه نخی ، حریر، کرپ نخی و انواع پارچه های ظریف بدوزید.


جدیدترین مدل های شومیز 2021 کدومه؟

ایده ها و مدل های شومیز زنانه هرساله با کلی ایده جدید روانه بازار میشن، این ایده ها گاهی اوقات یک طرح جدید از یک شومیزه یا اینکه در یک مدل از اون تغییراتی داد میشه که نسب به مدل قبلی خودش جدیدتر به نظر برسه نمونه شومیزهای جدید 2021 رو در تصاویر زیر ببینید.
بهترین فروشگاه های خریدشومیز در تهران کجاست؟

فروشگاه های عرضه کننده شومیز زنانه خیلی زیاد هستن اما معروف ترین، محبوب ترین و شلوغ ترین آنها در مکان هایی مثل امین حضور، کوچه برلن، بازاربزرگ و پاساژ شانزه لیزه قراردارن، این مکان در نزدیکی روزها و مناسبت های مهم مثل روز زن، روز دختر، ایام ولادت  و از همه مهم‌تر عید نوروز با ازدحام خیلی زیادی روبه‌رو هستند.


فرق شومیز در ایران و بقیه کشور ها چیست؟

با یک جست و جو ساده فارسی در کتاب ها، منابع و گوگل به این نتیجه می‌رسید که در ایران لباس شومیز به نوعی لباس خاص زنانه گفته میشود که جلوی آن باز و بیشتر شبیه به پیراهن مردانه است اما این واژه در زبان فرانسه  و دیگر کشور های همسایه آن به طیف گسترده ای از لباس های زنانه گفته می‌شود که دارای طرح های متنوع و ترکیبی با ایده های جدید و مدرن و همچنین الگوی های سنتی  و قدیمی هستن.