X
آیا سوالی دارید؟
Trolltunga Norway

نحوه پاک کردن انواع لکه از روی لباس

نوشته شده توسط reza 2017/11/23 12:07:17 0 نظرات

یکی از مهمترین مسایلی که زنان با آن مواجه هستند برطرف کردن لکه های مختلف از سطوح و پارچه هاست.برای هر نوع سطح با لکه روش خاصی برای پاک کردن وجود دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می شود.

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که باید خیلی سریع برای پاک کردن لکه ها اقدام کنید تا لکه ها ماندگار نشوند.

در ضمن باید از قسمت پشت لکه برای پاک کردن اقدام کنید تا مانع پخش شدن لکه شوید.
اگر بخواهید از پارچه دیگری که آغشته به لکه بر است استفاده کنید نباید پارچه را روی لکه بکشید بلکه باید پارچه را روی لکه فشار دهید و بصورت ضربه زدن روی لکه اقدام به پاک کردن کنید.همین طور از قسمت بیرونی لکه شروع کنید و به سمت داخل لکه حرکت کنید.از آب داغ فقط برای لکه های چربی استفاده کنید زیرا لکه های غیر چرب با آب داغ ماندگارتر می شوند.
 

۱-  پاک کردن لکه های خون:

ابتدا از آب سرد استفاده کنید به این صورت که لکه را زیر آب بگیرید تا لکه از بین برود.اگر لکه برطرف نشد مقداری نشاسته را در کمی آب حل کنید تا خمیر غلیظی ایجاد شود و آن را روی لکه قرار دهید و اجازه دهید خشک شود.بعد از خشک شدن ،نشاسته را از لکه جدا کنید و سپس محل لکه را با آب بشویید.یکی دیگر از روش های از بین بردن لکه خون استفاده از کوکاکولاست به این صورت که پارچه را در کوکا چند دقیقه ایی میگذارید سپس با آب و پودر لباسشویی بشورید.

۲-  پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس :

برای پاک کردن لکه گل از روی لباس یک سیب زمینی را نصف کنید و روی لکه بمالید، بعد از آن لباس را در آب سرد قرارد دهید و بعد از چند دقیقه با پودر لباسشوسس بشویید. اگر همچنان لکه باقی ماند می توانید مقداری الکل روی لکه بمالید تا لکه از بین برود.

۳-  پاک کردن آدامس از روی لباس:

بهترین و ساده ترین روش پاک کردن آدامس از روی لباس استفاده از یخ است به این صورت که یک تکه یخ را روی لباس قرارد دهید تا آدامس منجمد شود و به راحتی از لباس جدا شود. اگر با این روش جدا نشد می توانید از بنزین هم استفاده کنید.

۴-  از بین بردن لکه شکلات:

در صورتیکه روی لباس شکلات مالیده شد ابتدا اگر شکلات روی لباس باقی مانده آن را بردارید و سپس یک پارچه سفید را چند تا کنید و در زیر محل لکه بگذارید، سپس مقدار برابر الکل و سرکه را با هم مخلوط کنید و روی محل لکه بمالید و با یک تکه پنبه روی لکه را خشک کنید.در صورتیکه باز هم لکه پاک نشد از آب اکسیژنه استفاده کنید و بعد از آن لباس را با آب گرم و صابون شست و شو دهید.

۵-  پاک کردن لکه رژلب از روی لباس:

ابتدا به روی محل لکه خمیر دندان بمالید و بعد با آبی که کمی گرم باشد بشورید.روش دیگر این است که لکه را در گلیسیرین قراردهید و بعد برویش الکل یا بنزین بمالید و سپس یک تکه پارچه که آغشته به محلول پودرلباسشویی است را روی لکه بمالید و با محلول پودرلباسشویی شست و شو دهید.

۶-  از بین بردن لکه بستنی:

برای پاک کردن لکه بستنی ابتدا لباس را در محلول پودر لباسشویی خیس کرده و سپس با یک تکه پنبه که بنزینی است روی لکه بکشید و سپس لباس را بشویید.

۷ - پاک کردن لکه آب میوه:

زماینکه لکه بروی پارچه سفید ایجاد شد آن را با آب و صابون پاک کنید. اگر پارچه پشمی بود از مخلوط آب اکسیژنه و چند قطره آمونیاک استفاده کنید و لکه را پاک کنید. اگر پارچه پشمی به رنگ سفید یا رنگی بود مخلوط آب و الکل سفید 90 درصد را به نسبت برابر تهیه کرده و لکه را با آن بشویید تا از بین برود. می توانید نمک روی لکه بریزید و بعد آن را به مدت 10 دقیقه در آب سرد قرارداده و سپس با پودر لباسشویی بشویید.

۸- پاک کردن لکه میوه های رنگی:

برای پاک کردن لکه میوه هایی مثل توت فرنگی و آلبالو و .... ، محلول آب و آمونیاک را استفاده کرد.همین طور می توان نمک روی لکه ریخت و بعد با پودرلباسشویی شست و شو داد.در صورتیکه باز هم لکه از بین نرفت از محلول کلر باید استفاده کرد.

۹-  از بین بردن لکه تمشک :

برای از بین بردن لکه تمشک ابتدا آن را در محلول پودر لباسشویی قراردهید و بعد بشویید، اگر لکه از بین نرفت میتوانید مقداری ماست رویش بمالید و سپس آن را با آب گرم شست و شو دهید.

۱۰-  پاک کردن لکه آبرنگ:

برای پاک کردن لکه آبرنگ ابتدا لکه را با آب سرد شست و شو دهید و سپس با آب ولرم و پودر لباسشویی شست و شو داده و آبکشی کنید.در صورتیکه لکه از بین نرفت پنبه آغشته به گلیسیرین را رویش بمالید و با آب ولرم و پودر لباسشویی بشویید.

۱۱-  از بین بردن لکه رنگهای پلاستیکی:

ابتدا رنگ باقیمانده را از روی پارچه بردارید و سپس محل لکه را در نفت به مدت 10 دقیقه بخیسانید و سپس با آب گرم و صابون شست و شو دهید.

۱۲- پاک کردن لکه تازه رنگهای روغنی:

لکه کهنه رنگ های روغنی را معمولا نمی توان پاک کرد. اما اگر هنوز رنگ خشک نشده ، ابتدا باید باقیمانده رنگ را از روی لباس پاک کرد و سپس تربانتین را با استفاده از پنبه به روی لکه بمالید و بعد با یک تکه پنبه دیگر محل را پاک کنید.این کار را تا جایی ادامه دهید که رنگ کاملا از بین برود. اگر ته رنگ روی پارچه باقی ماند از پودر لباسشویی و آب گرم استفاده کنید تا کاملا محل رنگ محو شود.

۱۳-  از بین بردن لکه زنگ زدگی:

زمانیکه بروی لباس لکه زنگ زدگی افتاد ، لباس را به مدت ده دقیقه در محلول آب لیموی تازه و نمک بخیسانید و سپس آن را با آب بشورید.

۱۴ پاک کردن لکه ایجاد شده از شمع و لوازم آرایشی چرب:

ابتدا باقی مانده مواد را توسط یک وسیله نوک تیز بردارید و سپس در دو طرف لکه دو عدد دستمال توالت قرار دهید و با اتویی که گرم شده است روی یکی از دستمال ها را فشار دهید.شمع یا چربی توسط گرمای اتو آب می شود و جذب دستمال های اطراف پارچه می شود.

۱۵-  از بین بردن لکه چای و قهوه:

اگر لباس شما با چای یا قهوه لکه شد باید خیلی سریع یک پارچه خیس روی لباس خود بکشید، اگر با این روش پاک نشد یک پارچه آغشته به محلول پودر لباسشویی را روی لباسی که کثیف شده بکشید تا فورا تمیز شود.

۱۶- از بین بردن لکه زردی اتو:

در صورتیکه لباس با جنس کتانی در اثر دمای نا مناسب اتو زرد شد یک پیاز را نصف می کنیم و روی لکه لکه می مالیم تا لکه از بین برود و سپس لباس را 10 دقیقه در آب میگذاریم.از محلول آب اکسیژنه هم می توانیم استفاده کنیم.

۱۷-  از بین بردن لکه ایجاد شده توسط واکس:

اگر روی لباستان لکه واکس افتاد اول باید با یک پارچه خیس روی لکه را تمیز کنید سپس پارچه را با مایع ظرفشویی آغشته کرده و روی آن را بکشید و بعد دوباره با پارچه خیس تمیز کنید.اگر باز هم جای لکه باقی ماند میتوانید از الکل برای پاک کردن استفاده کنید.

۱۸-  پاک کردن لکه قیر :

برای از بین بردن لکه قیر،پارچه را در بنزین بخیسانید و سپس بشویید و در آفتاب قرار دهید.

۱۹-  از بین بردن لکه روی چرم:

روی یک تکه پنبه مقداری روغن زیتون بریزید و روی چرم را پاک کنید و سپس با مقداری پنبه تمیز و نمدار چرم را تمیز کنید.

۲۰-پاک کردن لکه چربی از چرم:

اگر لکه روی چرم ، چربی بود ، باید برای پاک کردن از مایع ظرفشویی استفاده کنید.

۲۱- پاک کردن لکه شیر:

آمونیاک رقیق شده که کمی به آن نمک اضافه کرده اید بهترین محلول برای پاک کردن لکه شیر است.بعد از استفاده از این محلول محل را بشورید.

۲۲- از بین بردن لکه عرق بدن:

در صورتیکه لباس سفید با عرق لکه گرفت میتوانید از محلول آب نمک استفاده کرده و لباس را در آن یک ساعت بخیسانید.اگر میخواید لکه را از روی یقه لباس پاک کنید باید خمیر جوش شیرین و سرکه سفید تهیه کرده و خمیر را روی لکه بمالید و چند دقیقه بعد بشویید.

۲۳- از بین بردن لکه جوهر:

اگر لکه ایی توسط جوهر نمک ایجاد شد پارچه را چند دقیقه در شیر بخوابانید.همین طور می توانید مقداری آب گوجه را توسط پنبه به روی محل لکه بمالید و سپس پارچه را بشورید .

۲۴- پاک کردن لکه ایجاد شده توسط مرکب:

اگر توسط مرکب لکه ایی ایجاد شد مقداری سرکه سفید و الکل را با هم ترکیب کرده و لکه را داخل آن قرار دهید تا از بین برود. و سپس با آب سرد بشویید.

۲۵-  از بین بردن لکه سس گوجه فرنگی:

باقی مانده سس را از روی پارچه بردارید و سپس یک تکه پارچه آغشته به الکل را روی آن فشار دهید و سپس با مایع ظرفشویی بشویید.

۲۶- پاک کردن لکه چسب:

مقداری سرکه را توسط یک تکه پارچه روی چسب بگذارید تا چسب سفتی خود را از دست بدهد و از پارچه جدا شود.
۲۷- پاک کردن لکه روغن:

یکی از بهترین پاک کننده های چربی کوکاکولاست. هم میتوانید لباسی که با روغن لکه شده است را در کوکاکولا بخیسانید و هم میتوانید مقداری کوکاکولا داخل ماشین لباسشویی بریزید تا لباس ها به سادگی تمیز شوند.

۲۸-  از بین بردن لکه چربی:

مقداری محلول نمک و الکل تهیه کرده و روی محل لکه چربی بمالید. اگر لکه بروی پارچه ابریشمی است دو طرف پارچه را کاغذ توالت قرار داده و با اتوی داغ روی لکه را فشار دهید تا از بین برود.

۲۹-از بین بردن لکه ایجاد شده توسط روغن ماشین:

اگر لباس کتانی یا ابریشمی لک سیاه روغن ماشین را گرفت روی لکه ها را روغن،بمالید و بگذارید ۱۲ ساعت
بماند.
سپس آن را با بنزین پاک کنید.
برای لباس چرمی می توانید مقداری وازلین روی لکه بمالید و بعد از یک ساعت و نیم با تتراکلرورد و
کربن پاک کنید سپس با یک تکه پارچه پشمی آن را جلا دهید.
برای تمیز کردن لباسی که لک روغن گرفته است آن را در کوکاکولا بخیسانید و سپس آنرا با آب و
پودر لباسشویی بشویید.

۳۰- پاک کردن لکه نوشابه:

مقدار کمی نمک یا پودر بچه را بمدت یک ساعت روی لکه قرار دهید و سپس با مواد شوینده و آب ولرم شست و شو دهید.

۳۱-  از بین بردن لکه ایجاد شده توسط تخم مرغ

لکه ایی که توسط تخم مرغ ایجاد شده است را ابتدا با آب سرد بشویید سپس با آب گرم و صابون شست و شو دهید و اگر باز هم اثر لکه باقی ماند از الکل یا محلول رقیق آمونیاک استفاده کنید.

۳۲- از بین بردن لکه زرد سیگار:

در صورتیکه لباس توسط سیگار یا سوختگی زرد شد یک حبه قند را روی محل لکه بکشید تا لکه از بین برود سپس با مواد شوینده بشویید.

 

نوشتن نظر