X
آیا سوالی دارید؟
Trolltunga Norway

آموزش خیاطی - طرح های مختلف پارچه

2017/03/12 15:10:09 1 نظرات آموزش خیاطی,

آموزش خیاطی - طرح های مختلف پارچه

انواع خطوط

می توان گفت جزء مهمترین ابزار برای طراحی و بوجود آوردن مدل های مختلف به حساب می آید. توجه داشته باشید که خطوط اندام شما را در زیر لباس به گونه ای دیگر نمایان می کند. و تاثیر به سزایی را می توانید در خطوط ببینید.

عمودی: از خطوط عمودی بیشتر در لباس های رسمی استفاده می کنند. اندام شما را در زیر لباس بلند و باریک نشان می دهد. استفاده از این خطوط عمودی برای افراد کوتاه قد پیشنهاد می شود.

افقی: از خطوط افقی بیشتر در لباس های کودکانه- راحتی در منزل- و لباس های خواب به کار می رود. این خطوط افقی اندام شما را در زیر لباس پهن و کوتاه نشان می دهد. طبیعی است که برای افرادی که قد بلندی دارند و یا لاغر هستند پیشنهاد می شود.

مایل: در خطوط مایل همه چیز به شیب خط بستگی دارد، به هر طرفی که بیشتر شیب داشته باشد ویژگی های افقی و یا عمودی را به خود می گیرد.

شکسته: تا اندازه ای شبیه به خطوط مایل است و در برش های بین کمر و باسن و یا برش در بالا تنه مورد استفاده قرار می گیرد. باید توجه داشته باشید که خطوط شکسته تا حدی افراد را بلند تر و لاغرتر نشان می دهد.

منحنی: بیشتر در لباس های مهمانی و شب مورد استفاده قرار می گیرد و اندام ها را بزرگ تر و درشت تر نشان می دهد.

پارچه و طرح

1- ساده: با توجه به سادگی و یک دست بودن رنگ موجود در پارچه می توان گفت که رنگ های روشن فرد را چاق تر و رنگ های تیره تر فرد را لاغر تر نشان می دهد. در مواقعی که متوجه پشت و یا روی پارچه نشویم حتی از روی دوخت  با دست کشیدن بر روی پارچه می توانید بفهمید که کدام قسمت روی پارچه است و کدام قسمت پشت پارچه معمولا قسمت پشت کمی از روی پارچه زبرتر است. البته موارد دیگری نیز برای تشخیص آن وجود دارد، اما گاهی پارچه دو طرفه است، که در این حالت بستگی به سلیقه ی شما دارد که کدام قسمت را رو در نظر بگیرید و کدام قسمت را پشت.

پارچه

 

 

 

2- راه راه: تقریبا سه نوع خط روی لباس ها وجود دارد افقی، عمودی و مایل.

الف- عمودی: مهمترین نکته در این خطوط برای افراد کوتاه قد است که افراد را بلندتر نشان می دهد. می توان گفت که متانت و وقار خاصی را به پارچه منتقل می کند.

پارچه طرح دار

 

 

 

ب- افقی: مهمترین نکته در این خطوط برای افراد بلند قد است که از بلندی قدشان می کاهد و افراد را چاق تر نشان می دهد قابل توجه افراد لاغر. آرامش و لطافت را می تواند بر روی پارچه به وجود بیاورد.

پارچه راه راه

 

 

 

پ- مایل: می توان گفت که خصوصیات حالت عمودی و افقی را دارد. اندام چاق را لاغر تر نشان می دهد، آرامش را در عین لطافت و زیبایی به پارچه منتقل می کند.

انواع پارچه

 

 

 

3- نقش دار: نقش های موجود در پارچه اگر در ابعاد ریزتر و درهم برهم تر باشد افراد را لاغرتر نشان می دهد، و هرچه این نقش ها در ابعاد بزرگتر باشد افراد را چاق تر نشان می دهد. انحنای نقوش ملایمت هایی را به وجود می آورد اما نقوش دایره ای یکنواختی را ایجاد می کند.

پارچه طرح دارپارچه گل گلی

 

 

 

4- چهارخانه: توجه داشته باشید که در مواقعی که چند خط همزمان با هم در مقابل دیدگان شما قرار می گیرد شما آن خطی را دنبال می کنید که از بقیه قوی تر و نافذتر باشد. چهارخانه های درشت افراد را چاق تر و چهارخانه های ریز افراد را کمی لاغر تر نشان می دهد.

پارچه چهار خانه

 

 

 

5- آهار دار: اندام ها از آنچه که هست بزرگتر دیده می شود و خطوط اصلی بدن را نشان نمی دهد. توصیه می شود که افرادی که چاق هستند از این نوع پارچه استفاده نکنند. کاربرد زیاد این نوع پارچه را می توان در لباس های عروس دید.

پارچه براق آهار دار

 

 

 

6- براق: شاید مهمترین نکته در این پارچه ها این باشد که در هنگام برش دادن به پارچه باید به جهتی که الگو روی پارچه می اندازد توجه داشت، در صورت اشتباه پارچه سایه می اندازد. اندام را، رنگ های روشن ترش بزرگتر و رنگ های کدر آن لاغرتر نشان می دهد.توجه داشت باشید که از این پارچه برای سنین بالا استفاده نکنید.

پارچه براق

 

 

 

7- ضخیم و خشن: در هنگام دوخت اینچنین پارچه باید از سوزن های درشت تری و یا سوزن های بیوتین استفاده کرد. اکثرا این پارچه ها را با آستری ترکیب می کنند. قطر بیشتری را به اندام ما می دهد و اندام را درشت تر نشان می دهد.

پارچه ضخیم و خشن

 

 

آموزش خیاطی

 

8- نرم و لطیف: همانطوریکه از اسمش معلوم است لطافت خاصی را دارا است. حالت های افت این نوع پارچه عبارتند از مکرون، ژرسه، کریستال. که مدل های دراپه را بیشتر با این نوع پارچه می دوزند. توجه داشته باشید که در مواقعی که از این نوع پارچه استفاده می کنید سوزن های  مخصوصی استفاده می شود که به آنها سوزن های سر سوخته و یا سوزن های ژرسه دوزی و یا سوزن های سر گرد گفته می شود. نکته ی قابل توجه این است که اگر شما با استفاده از سوزن هایی که نام برده شد باز هم به مشکل برخوردید در زیر کارتان از روزنامه استفاده کنید تا قطر کار بیشتر شود و دوخت بهتر انجام بگیرد. در قسمت لبه ها نیز زیگزاگ دوزی و ژور دوزی توصیه می شود.

پارچه گرم و لطیف

 

 

 

9- چسبان: همانطور که از نام های آن مشخص است به اندام می چسبد بنابراین افراد لاغر را لاغرتر و افراد چاق را چاق تر نشان می دهد. معروف ترین این پارچه ها را می توان استرچ و ژرسه نامید که برای ما نیز آشنا هستند.

پارچه کشی و چسبان

 

 

 

10- بدن نما یا نازک: خطوط اندام را به طور کامل نمایان می کند. حالت های مختلف دوختن آن از نظیر چین دار کردن و یا دراپه برای افرادی که می خواهند چیزی را از قبیل چاقی و یا لاغری بپوشانند مناسب نیست. توجه داشته باشید که در هنگام دوخت آستر، آستر را به همراه رویه باید با هم برید و دوخت اینگونه پارچه تمیز تر در می آید.

پارچه نازک

 

 

 

نکته: اگر شما ورزشکار هستید بهتر است که از لباس هایی استفاده کنید که پارچه ی آن علاوه بر محکم بودن ضمخت نیز باشد. برای افرادی که به مدرسه می روند و یا در خانه از لباس های نرم تر و مستحکم تر استفاده کنید. در مواقع ضیافت و جشن عروسی از پارچه هایی که بهترین ترکیب را دارند استفاده کنید. اگر شما دامنی دارید که از گل های رنگی در آن استفاده شده است برای انتخاب رنگ لباس می توانید از یکی از رنگ های موجود در گل د روی دامن که از بقیه برجسته تر نیز باشد استفاده کنید. اگر از لباس هایی استفاده می کنید که طرح در آن وجود دارد سعی کنید که این طرح ها در سمت چپ لباس باشد.

ساده پوشیدن خود بهترین انتخاب و شایسته ترین  مدل لباس است.

 

 

 

 

 

 

 

1 نظرات

زهرا پاینده:
2017/05/11 17:31:02, 05:31:02 PM
پاسخ

ممنون از آموزش های خوبتون. لطفا آموزش های تخصصی تر هم بزارید

نوشتن نظر