دقیقا همان ویژگی ها و یکی معیار مهم برای خرید و انتخاب لباس عروس و لباس شب برای خانوم ها دوخت اپلیکه یا جواهر دوزی روی سطح لباس است ، ویژگی که باعث میشود لباس زیباتر ، گران تر و با ارزش تر باشد .

حالا اپلیکه چیست ؟
واژه اپلیکه به تنهایی یعنی  برش و جدا کردن قسمتی از یک پارچه و انتقال و دوخت آن بر روی پارچه دیگر.

از زبان طراحان لباس
اپلیکه دوزی یعنی برش دقیق  از قسمتی جالب و زیبا و خاص یک پارچه گیپور و تور و انتقال آن بر روی لباس و پارچه موردنظر جهت تزئین و زیبایی .

 

اپلیکه دوزی جز هنر گلدوزی است !

تکنیک گلدوزی یک تکنیک و هنر محبوب بین خیاطان و طراحان لباس است که  برای ایجاد کار هنری زیبا بر روی پارچه و یا لباس از آن استفاده میکنند . این تکنیک از 3 قسمت 1. طرح اصلی 2. نوع دوخت 3. پارچه اصلی تشکیل میشود

اپلیکه دوزی چون از نظر تکنیکی و اجرای آن شبیه به تکنیک اصلی و مادر خود یعنی گلدوزی میباشد ، زیر مجموعه این موضوع قرار میگیرد . در واقع الگو ، سوزن ، نخ و پارچه و یک قیچی تیز و دقیق از ابزار های اصلی و مهم این تکنیک هستند . البته این نکته هم ناگفته نماند که کاربرد اپلیکه دوزی فقط به استفاده بر روی لباس عروس و لباس شب ختم نمیشود و از این رو از این تکنیک در دیگر موارد هم میتوان استفاده کرد مثل : دیگر پارچه ها و لباس های دارای رنگ و جنس متناسب با این کار ، کفش ها ، کیف ها ، روسری و شال ، دستکش ، کوسن و بالش . و در آخر ترکیبی از خلاقیت که مکمل این تکنیک هنری است به زیبایی کار شما می افزاید .


  مطلب پیشنهادی ما 

 • چه لباسی برای رنگ پوست شما مناسب است ؟
 • آموزش رگه دوزی روی لباس   حالا تکنیک اپلیکه دوزی چگونه است ؟

  برای شروع اپلیکه دوزی یک پارچه ، تور و یا گیپور که دارای طرح مدنظر ما هستند را آماده میکنیم
  سپس با استفاده از یک قیچی تیز و دقیق و یا هویه اقدام به برش قسمت مورد نظر میکنیم ، حالا قسمت برش خورده را بر روی لباس و یا پارچه اصلی خود به کمک سوزن میچسبانیم تا در حین دوخت جا به جا نشود
  حالا دور تا دور قسمت برش خورده را بر روی پارچه میدوزیم .
  3 نکته بسیار مهم در اپلیکه دوزی

  نکته اول :  برای جلوگیری از دوخته دوخته شدن 2 لایه

  اگر پارچه که میخواهید برروی آن اپلیکه دوزی کنید ، دارای 2 لایه باشد ، شما باید تکه ای کاغذ را بین 2 لایه پارچه قرار بدهید تا در هنگام دوخت بر روی لایه رویی ، لایه زیرین نیز دوخته نشود . زیرا اگر هر دو لایه با هم دوخته شوند جدا کردن  آن ها از هم مشکل است و ممکن است کل قسمت دوخته شده آسیب ببیند . 


  نکته دوم : رعایت فاصله کوک ها 
   
  فاصله کمتر از یک سانت را در هنگام کوک زدن رعایت کنید . زیرا وجود کوک هایی با فاصله زیادباعث میشود که لایه برش خورده به خوبی بر روی پارچه نچسبد و دوم اینکه کوک هایی با فاصله زیاد طرح شمارا زشت میکند و باعث میشود بیننده آن ها را مشاهده کند.


  نکته سوم : برای تمیز و مرتب شدن کار

  سعی کنید که هیچ نخ و برش اضافه در زیر کار به جا نزارید و دقت کنید که زیر کار دقیقا مثلا روی کار باشد . این نکته همانند وجود فاصله بین کوک ها حائز اهمیت است و باعث میشود حرفه و تخصص شما در این زمینه را نشان دهد .  درآخر شرکت بیست بافت در راستای افزایش سطح کیفیت مقاله و مطلب و یادگیری تکنیک و آموزش ها توسط بینندگان و همراهان عزیز ، ویدئویی کامل و در عین حال خلاصه را برای شما عزیزان  تدارک دیده  است .
  در قسمت زیر میتوانید ویدئو را تماشا کنید.

  و برای دریافت ویدئو اینجا را کلیک کنید .