X
آیا سوالی دارید؟
Trolltunga Norway

با کمپلت چرخ خیاطی آشنا شوید+ ویدئو

نوشته شده توسط reza 2020/01/11 18:16:50 0 نظرات

کمپلت راسته دوز

 

کمپلت چیست ؟

به صورت کلی عملیات دوخت در دستگاه های مختلف خیاطی به دو صورت انجام میشود که عبارتند از دوخت توسط قلاب که به نام دوخت زنجیره ای شناخته میشود و دوخت توسط کمپلت که عملیات دوخت توسط این قطعه به صورت گره ای انجام میپذیرد .
 

 

 

 

 

کمپلت از چه بخش هایی تشکیل میشود ؟

کمپلت از دوبخش اصلی بدنه و کاسه تشکیل میشود .
پس از نصب کمپلت بر روی چرخ خیاطی ، کاسه کمپلت ثابت بوده و چرخش ندارد و بدنه به دور کاسه حرکت 360 درجه خواهد داشت که در هر مرحله چرخش ، شاخ کمپلت  نخ سوزن را گرفته و با یک دور چرخش به دور کاسه و ایجاد گره بین نخ سوزن و نخ ماکو (قطعه ای که نخ در آن قرار گرفته وداخل کمپلت قرار میگیرد) عملیات دوخت را انجام میدهد. این پروسه در همه مدل های کمپلت یکسان بوده و سایز و  مدل کمپلت تغییری در این فرایند ایجاد نمیکند.
 


 

 

کمپلت راسته دوز

 

 

 

آموزش نخ کشی راسته دوز

 

تنظیم کمپلت در چرخ راسته دوز 

در واقع بسیاری از دستگاه ها به دلایل مختلف از جمله فرسودگی و یا هر دلیل مشابه ، نیاز به تغییر کمپلت دارند اما دلایل بسیاری موجب میشود که فرد استفاده کننده از دستگاه دست به تغییر کمپلت نزند . دلایلی چون عدم آشنایی و مهارت در تعویض و ناتوانی از تنظیم کمپلت و نیاز به حضور سرویس کار مجرب و در بسیاری  از مواقع و فاصله زیاد دستگاه با اولین سرویس کار در دسترس، که موجب نیاز به حمل دستگاه به محل تعمیرکار و مستلزم پرداخت هزینه های گزاف کرایه و اجرت خواهد شد .
در این ویدئو تلاش میکنیم که تعویض کمپلت در چرخ خیاطی راسته دوز را به صورت کامل و گویا به شما عزیزان آموزش دهیم انجام میشود.

 

با ما همراه باشید . . .

1. ابتدا قطعه نگه دارنده کمپلت موسوم به (کمپلت گیر) را  باز میکنیم، این قطعه کاسه کمپلت را در جای خود فیکس کرده و مانع از چرخش ماکو میشود .

2 . بعد از بازکردن کمپلت گیر، پیچ های تنه کمپلت که روی میل متحرک دستگاه بسته شده است  را باز میکنیم، معمولا همه کمپلت ها با 2 الی 3 پیچ روی میل متحرک بسته میشوند ، حالا کمپلت فرسوده را از  روی میل جدا میکنیم .

3 . کمپلت جدید را قبل از بستن روی دستگاه به روغن آغشته میکنیم و قبل از شروع به نصب، با دست چند مرتبه آن را میچرخانیم ، این کار ضمن روغن کاری کمپلت جدید باعث تمیز شدن آن و خروج پرز و غبار احتمالی موجود بین کاسه و تنه کمپلت خواهد شد .

4 . کمپلت را روی میل متحرک قرار داده ولی پیچ های ثابت کننده را محکم نمیکنیم ، قطعه کمپلت گیر را روی محل خود قرار داده و سعی میکنیم با قرار دادن شاخ کمپلت گیر در حفره کاسه کمپلت مانع از چرخش کاسه کمپلت شویم .

در مرحله بعدی باید چرخش سوزن را در مرحله شروع حرکت از سقوط کامل قرار دهیم ، عملیات تنظیم شاخ کمپلت دقیق از زمان حرکت سوزن از آخرین نقطه سقوط  به سمت صعود شروع میشود .

نوک شاخ کمپلت را نزدیک به گودی انتهای سوزن قرارداده و با اندکی فاصله حدودا 0.5 میلیمتر تنظیم میکنیم . بهتر است که نوک شاخ کمپلت در نیمه بالایی  گودی سوزن  تنظیم شود که در هنگام ایجاد گره در نخ، از نقطه بالاتری از گره نخ راگرفته و با نخ ماکو درگیر نماید .

این امر موجب میشود که نوک کمپلت برخورد کمتری با نخ سوزن را داشته باشد و مانع از پارگی نخ و یا در رفتگی شود .

حالا پیچ های نگه دارنده کمپلت روی میل متحرک را کاملا محکم میکنیم و یک بار با چرخاندن دست حالت حرکت سوزن را چک کرده تا از انجام درست مراحل اطمینان حاصل کنیم ، حالا دستگاه با کمپلت جدید آماده کار میباشد .  

 

  محصولات مرتبط با این مقاله 
 

             
           
کمپلت راسته دوز

نوشتن نظر