X
آیا سوالی دارید؟
Trolltunga Norway

آموزش کاربرد انواع پایه چرخ خیاطی - قسمت دوم

2017/01/14 10:31:06 8 نظرات آموزش خیاطی,

 

در قسمت قبل آموزش خیاطی به معرفی 13 نوع از پایه های چرخ خیاطی پرداختیم. در این مطلب قصد داریم به معرفی 12 مدل دیگر از پایه های چرخ خیاطی رایج در بازار بپردازیم. پایه های چرخ خیاطی که برای انواع چرخ خیاطی صنعتی و خانگی مانند: چرخ خیاطی ژانومه و کاچیران و ... کاربرد دارد. اگر قسمت اول را مطالعه نکرده اید روی لینک کلیک کنید. (آموزش پایه چرخ خیاطی - قسمت اول)

 

14ـ پایه چین سوزنی

غالبا چین سوزنی را با پایه ساده و بخیه های درشت و با کشش نخ بسیار کم انجام می دهند و در آخر نخ زیرآنها را می کشند . با این حال این پایه چرخ خیاطی تعدادی از این چین ها را در هنگام دوخت ایجاد می کند و درانتها نیاز کمتری به کشیدن خواهید داشت.

 

پایه چین سوزنی

 

 

 

۱۵ ـ پایه ابر دوزی

اغلب ابر دوزی با پایه ساده دوزی و با بخیه درشت صورت می گیرد اما اینکه راه های آن یک اندازه باشد نیاز به راهنما دارد که در برخی چرخ های خیاطی روی صفحه چرخ علامت گذاری صورت گرفته و برخی دیگر میله های راهنمایی دارند که به پشت پایه وصل می شوند. با این حال برخی پایه های چرخ خیاطی مخصوص این کار تعبیه شده اند که می بینید.

 

پایه ابر دوزی

 

 

 

 

16ـ پایه ضخیم دوز

برای دوخت پتو ، لحاف و کلاً پارچه های بسیار ضخیم از پایه چرخ خیاطی ضخیم دوز استفاده می شود. البته بایدتوجه داشت که میله پیچ دار سوزن بین پایه هایی که چنگال دو شاخه دارند قرار می گیرد.

 

پایه ضخیم دوز

 

 

 

۱۷ ـ پایه تکه دوزی

هنر تکه دوزی از نوع هنر هایی می باشد که هم زیبا است و هم به نسبت دارای زحمت کمتری نسبت به هنر گلدوزی می باشد. پایه انتخابی باید شفاف باشد تا بتوان دید که سوزن شما در کجای کار می خورد این کار با دوخت های زیگزاگ و یا کردونه انجام می گیرد و عرض دوخت یا عرض زیگزاگ بستگی به بزرگی و کوچکی کار دارد در صورتی که طرح بزرگ باشد از عرض دوخت بیشتر یا بلند تر و اگر طرح کوچک باشد از عرض دوخت کوتاه تر استفاده می شود .

 

پایه تکه دوزی

 

گلدوزی

 

۱8ـ پایه چین پلیسه

معمولا این پایه را باید جدا گانه خرید و متناسب با چرخ خیاطی ای که دارید، خودتان خرید نمائید . با این پایه می توانید چین های فشرده و یا باز را روی پارچه ایجاد کنید. قسمت چنگال دو شاخه این نوع پایه چرخ خیاطی، داخل میله سوزن قرار می گیرد و پارچه بین قسمت فنری زیرین و صفحه صاف رویی قرار داده می شود . درجه بندی های جلو اندازه های چین ها را تعیین می کند.

 

پایه چین پلیسه

 

 

۱9 ـ چشمه دوزی

از انواع دوخت هایی است که شما سوراخ ها و طرح های بُریدره دوزی را روی پارچه خواهید دید. علاوه بر آنکه در این نوع دوخت باید نخ کشی صورت بگیرد می تواند با سوزن های بالدار نیز انجام بگیرد. برای انجام این کار با چرخ خیاطی بهتر است پایه مخصوص را که برای اکثر چرخ های خیاطی هم قابل استفاده است بکار برد .

 

چشمه دوزی

 

 

۲0ـ  پایه پاکدوزی با برش

پایه چرخ خیاطی ای که در تصویر مشخص است ظاهرا برای بعضی از چرخ های خیاطی مثل چرخ خیاطی صنعتی برادر با میله کوتاه قابل استفاده است و مانند چرخ های سر دوز هم پارچه را برش می دهد و هم نوعی زیگزاگ می زند که سردوز می شود.

 

پایه پاکدوزی با برش

 

 

۲۱ ـ پایه های غلطکی

این پایه ها معمولا برای جنس هایی بکار گرفته می شود که حرکت پایه های ساده روی آنها به سختی انجام می شود. مانند ابر ، چرم ، نایلون و…. بعضی از انواع آنها در تصویر زیر قابل مشاهده هستند.

 

پایه های غلطکی

 

 

22ـ پایه رفو

اغلب این پایه های چرخ خیاطی، دوخت های تزیینی ساده و یا زیگزاگی کوتاه دور کارهای کوچک انجام می دهند که می تواند جنبه رفو گری نیزبه خود بگیرد.

 

پایه رفو

 

 

۲3 ـ پایه شکوفه دوزی

این پایه چرخ خیاطی را با نام پایه دور دوزی هم می شناسند و با هر نوع ژتونی می توانید گل هایی با پرهای زیاد بدوزید . پایه چرخ خیاطی شکوفه دوزی در دو نوع کوچک و بزرگ عرضه می شود که نوع بزرگ آن برای چرخ خیاطی ژانومه ۸۰۲ مناسب است . بسته بندی این پایه دارای دو کارگاه و یک فنر برای محکم کردن پارچه روی کارگاه و یک عدد پایه شکوفه دوزی است. روش کارگاه کشیدن : سطح صاف کارگاه روی پارچه قرار می گیرد سپس پارچه و کارگاه را برگردانده و فنر را داخل شیار کارگاه روی پارچه می اندازیم در پنجمین شکل طرح دوخته شده ( البته هنوز مهارت کافی برای دوخت آن پیدا نکرده ام ) داخل کارگاه نشان داده شده .

قراردادن پایه روی کارگاه :پس از وصل پایه به میله پایه چرخ طوری که اهرم پایه روی میله وصل سوزن قرار گیرد خار روی پایه باید روی شیار کارگاه قرار گیرد و برای درست قرار گرفتن می توانید قسمت شفاف پایه را با دست در جهت عقربه ساعت بچرخانید( چهارمین عکس)

 

پایه شکوفه دوزی

 

 

2۴ـ پایه جا دکمه

این پایه از جمله پایه های بسیار پر کاربرد است زیرا همه لباس ها نیاز به جا دکمه دارند . اغلب در پشت این پایه ها خاری در نظر گرفته شده که ویژه دوخت جا دکمه با نخ قیطان بسیار نازک یا نخ عمامه است که موجب می شود جا دکمه محکم تر دوخته شود. می توان گفت، که نحوه دوخت و تنظیم جا دکمه در چرخ های خیاطی مختلف متفاوت است و باید از کاتالوگ مخصوص آن بهره گرفت. برخی از پایه ها مستطیلی شکل هستند و دوخت به واسطه آن ها بسیار ساده می باشد چون با اندازه هایی که بر روی آن قرار دارد، به سادگی می توانید به اندازه دلخواه خودتان جا دکمه خود را بدوزید .

مراحل دوخت با پایه جادکمه: ابتدا دکمه خود را با آن اندازه کنید. انتهای دکمه شما باید مطابق با آخرین خط رو به جلوی پایه جا دکمه باشد . پس از آن، ابتدای آن را پیدا کرده و سوزن را داخل پارچه کنید.زمانیکه به آخرین خط رسیدید، اندازه دکمه شما کامل گشته و باید برگشت را انجام دهید .

 

پایه جا دکمه

 

 

۲5 ـ پایه چند کاره

یکی از پایه های چرخ خیاطی ای که مدتی است در بازار دنیا عرضه شده این پایه آرام بخش (cool presser foot) است که سه پایه هم زمان روی آن نصب شده و این امکان را فراهم می کند که بدون اینکه نیاز باشد پایه ها را تعویض کنید کار های مختلفی انجام دهید. به طور مثال زمانی که دوخت ساده را انجام می دهید و می خواهید زیپ بدوزید نیازی به تعویض پایه به صورت معمول ندارید بلکه پایه بعدی را می چرخانید و سر جای آن می گذارید . این پایه های چرخ خیاطی در دو نوع عرضه شده اند یکی برای چرخ خیاطی برادر و دیگری برای سایر چرخ های خیاطی . ظاهرا نصب آن را باید فردی متخصص انجام دهد.

 

پایه چند کاره

 

 

8 نظرات

زهرا کمالی:
2017/01/14 17:02:22, 05:02:22 PM
پاسخ

واقعا خسته نباشید خیلی مطلب کاملی بود.

اکبر زمانی:
2017/01/17 20:44:59, 08:44:59 PM
پاسخ

خسته نباشید. من چند تا پایه چر خ خیاطی برای ژانومه 802 میخواستم. ازکجا میتونم تهیه کنم؟ ممنون می شم جواب بدین.

ساره:
2017/05/17 02:08:10, 02:08:10 AM
پاسخ

سلام، ببخشید برای پایه ها هم فروش دارید؟؟

مریم:
2017/11/26 19:15:46, 07:15:46 PM
پاسخ

سلام.خسته نباشید.میخواستم بدونم پایه پاکدوزی با برش به چرخ خیاطی مارشال هم میخوره؟

بهاره:
2018/07/15 00:46:34, 12:46:34 AM
پاسخ

سلام من اگه بخوام بعضی از این پایه ها را بخرم از کوجا تهیه کنم ممنونم میشم آدرس دقیق بدین.

عباس موسوي:
2018/10/05 13:39:03, 01:39:03 PM
پاسخ

خيلي مطالب جالبي بود با تشكر فراوان از شما

مهری حدادی:
2018/11/16 00:21:02, 12:21:02 AM
پاسخ

سلام من پایه تکه دوزی چرخ ژانومه رو میخوام جطوری میتونم تهیه کنم

فرهاد خوگانی:
2019/08/01 18:26:42, 06:26:42 PM
پاسخ

ممنون از مطلب خوبتون.

نوشتن نظر