X
آیا سوالی دارید؟
Trolltunga Norway

آمورش خیاطی-انواع نخ را بشناسیم

2017/01/17 10:25:31 2 نظرات آموزش خیاطی,

خیاطی یعنی بازی نخ و سوزن و پارچه ! در گذشته انواع نخ بسیار محدود بود اما امروزه با توجه به رشد صنعت نساجی و ورود تکنولوژی های مختلف به این صنعت شاهد تولید نخ های بسیار متنوعی هستیم. از همین رو قصد داریم تا شما را در دو قسمت با انواع نخ های رایج در بازار آشنا کنیم تا هنگام خرید نخ برای کار با چرخ خیاطی ، ماشین گلدوزی و یا خیاطی با دست آگاهی بیشتری داشته باشید.

در ادامه با 20 بافت، مرجع تخصصی صنعت دوخت، نساجی و پوشاک همراه باشید.

 

نخ ابریشم مصنوعی:

این نوع نخ معمولا با نام ابریشم مصنوعی یا ویسکوزین شناخته می شوند که اغلب به صورت بوبین با تاب زیاد یا عمامه تهیه می گردند و برای حالت های مختف حاشیه دوزی مورد استفاده قرار می گیرد. نخ ابریشم مصنوعی طی یکسری مراحل شیمیایی از ماده شیمیایی سلولز تهیه و تولید می گردند.

 

نخ ابریشم مصنوعی

 

 

در کار گلدوزی، نخ های ابریشمی به دو صورت ارائه می شوند. در گلدوزی های دستی اغلب بصورت ابریشم خام و بشکل قرقره و کلاف عرضه می شود. در گلدوزی ماشینی و با استفاده از چرخ خیاطی گلدوزی، از ابریشم های تابیده استفاده می شود. ابریشم های تابیده ای که تاب زیادی دارند، استحکام کمتری دارند که با نام زنجیره ای شناخته می شوند.

 

ابریشم خام

ابریشم خام

 

ابریشم

 

سیگارت ابریشم زنجیره ای

سیگارت ابریشم زنجیره ای

 

ابریشم هندی

ابریشم هندی

 

نخ ابرشم

 

 

نخ های مصنوعی:

در رابطه با استفاده روزافزون نخ های مصنوعی در صنعت پوشاک و خیاطی عوامل مختلفی موثر بوده و هست. اما به طور عمده می توان گفت ظرفیت کمتر تولید نخ های طبیعی باعث شده که نخ های مصنوعی کاربردش بیشتر شود. این نوع نخ ها در مراحل شیمیایی مخصوصی تولید می گردد. نخ های مصنوعی گاهی بصورت خالص و گاهی بصورت مخلوط با الیاف پنبه تهیه می گردد. نخ های مصنوعی با ظرافت های مختلف در بازار موجود است که در این میان نخ های پلی استر و یا مخلوط آن به صورت قرقره و یا دوک در بازار ارائه می شود. نوع خیلی ظریف این نخ ها که به نخ جوراب نیز معروف است، برای کش کردن کارها و یا کار دگمه دوزی استفاده می شود.

 

نخ مصنوعی

 

نخ

 

نخ نایلون

 

 

 

نخ فاستونی و پشمی :

این نوع نخ ها که که در انواع رنگ و ضخامت های گوناگون تولید می شوند، مصرف گلدوزی ندارند و از آن ها برای برجسته دوزی بر روی پارچه های پشمی بهره گرفته می شود.  نخ های پشمی و فاستونی بصورت بوبین یا کلاف در بازار عرضه می شوند. حتما در نظر داشته باشید که استفاده از این نخ باید دقت زیادی لحاظ شود زیرا که این نوع نخ کش می آید و موجب جمع شدن پارچه می گردد. نخ هایی که در فرش مورد استفاده قرار می گیرند از نوع نخ های پشمی و فاستونی هستند.

 

نخ پشمی

 

 

نخ های فلزی:

این نخ ها که به علت استفاده از فلزهای براق در انواع رنگ نقره ای و طلایی، با نام نخ فلزی شناخته می شوند در بازار با عنوان نخ بلورسنت، گلابتون، سرمه شناخته می شوند.انواع نخ هایی که مغز ابریشمی ندارند و فقط فلز هستند با نام نخ نقده در بازار شناحته می شوند. نخ های روتکس و گلابتون که دارای رویه فلزی و مغز ابریشمی هستند و نوع طلایی آن به شکل کلاف و قرقره تنوع زیادی دارد. نخ گلابتون ضخیم تر هستند و عموما برای کارهای دست استفاده می شوند. اما باید گفت که نخ روتکس نازک هست و عموما به شکل قرقره عرضه می گردند و برای گلدوزی ماشینی استفاده می شوند. در کارهای گلدوزی از نخ های نقره و گلابتون برای تزیین استفاده می شود. نخ های گلابتون و نقره بصورت گاه به شکا قرقره و کاه به صورت کلاف های کوچک عرضه می شود.

 

نخ فلزی

کلاف گلابتون

 

قرقره

قرقره گلابتون

 

قرقره روتکس

قرقره روتکس

 

قرقره نقده متالیک

قرقره نقده متالیک

 

 

 

 

نخ های پنبه ای:

در تولید این نوع نخ از الیاف طبیعی پنبه بهره گرفته می شود که در دو نوع: شانه شده و شانه نشده قابل تهیه می باشد. تفاوت این دو حالت در مرحله ای به نام شانه کردن است. نخ های پنبه ای شانه شده به موجب گذر از این مرحله، مواد اضافی و الیاف کوتاه را از دست می دهد و الیاف به دست آمده حالت موازی بیشتری پیدا کرده و نخ های ظریف تری تولید می شود که برای دوختن پارچه های ظریف کاربرد خواهد داشت. اما نخ های پنبه ای شانه نشده دارای یکنواختی کمتری بوده و طبیعتا نخ های ضعیف تری می باشند.

 

 

نخ

 

نخ های پنبه ای

 

 

امروزه در بازار، از نوع نخ های شانه نشده می توان نخ های کوک ( جهت کوک زدن)، نخ پرک ( برای بسته بندی و رویه دوزی) را یافت و نوع نخ های شانه شده ظریف براق را می توان در اشکال سیگارت و یا قرقره و یا بصورت عمامه که تابدار و براق بوده و یا بصورت ضخیم تر به شکل قرقره و سیگارت تهیه کرد. این نوع نخ ها برای کارهای درشت و برجسته مورد استفاده قرار می گیرد. یک مرحله شیمیایی به نام مرسریزه در تولید نخ وجود دارد که برای براق و شفاف کردن نخ استفاده می شود که معمولا در نخ های سیگارت و عمامه استفاده می شود. در برخی نخ ها روی برچسب کلمه مرسریزه نیز ذکر شده است.

 

نخ پنبه ای

 

نخ رو دوزی برای جین

نخ رو دوزی برای جین

 

تبلیغات متنی :            چرخ خیاطی ژانومه               چرخ خیاطی کاچیران              چرخ خیاطی صنعتی

2 نظرات

مرجان بانو:
2017/01/17 20:09:30, 08:09:30 PM
پاسخ

خیلی مفید بود مطلبش. ولی ایکاش تو سایت خودتون هم نخ و لوازم خیاطی بفروشید. در کل خسته نباشید

فاطمه:
2019/02/18 01:05:28, 01:05:28 AM
پاسخ

سلام لطفا راهنمای استفاده از چرخ A2رو بگذارین البته به فارسی متاسفانه تو هیچ سایتی راهنمای فارسی نداره همین طور کاتالوگ .توضیحات مربوط به صفحه نمایشگر. وگرنه نخ کردن کار سختی نیست ممنون

نوشتن نظر