X
آیا سوالی دارید؟
Trolltunga Norway

آموزش خیاطی - آموزش طریقه ی دوخت جیب فیلتاپی

2017/02/27 16:10:52 1 نظرات آموزش خیاطی,

آموزش طریقه ی دوخت جیب فیلتاپی - آموزش خیاطی

به جیب هایی که دارای لبه هستند و دوخت آنها از درون صورت می گیرد جیب های فیلتاپی گفته می شوند. و انواع مختلفی دارد نظیر دو لبه و یک طرفه یا یک لبه است. در این مطلب به شما طریقه ی دوخت این جیب را با تصاویر می گوییم.

آموزش جیب دوزی

نکات

1- توجه داشته باشید که پارچه ی اصلی موجود با پارچه ای که می خواهید با آن جیب بدوزید جنسشان از یک خانواده باشند.

2- سعی کنید به هنگام رسم مستطیل به اندازه ها و گوشه ها عمود آن توجه داشته باشید.

3- قطعا شکافدن کار و دوبار دوختن آن باعث می شود کار شما از زیباییش کاسته شود. سعی شود دوخت ها به صورت صاف دوخته شود. دقت داشته باشد که پارچه اضافی زیر دوختتان باقی نمامد که مجبور به شکاف مجدد بشوید. در این مطلب برای راحتی شما از دو رنگ پارچه استفاده شده است، پارچه ی مربوط به جیب را نارنجی در نظر گرفتیم و پارچه ی لباس را سیاه انتخاب کردیم و همچنین نخ زیر دوخت را نارنجی و نخ رو دوخت را مشکی در نظر گرفته شده است.

گام اول: پارچه ای به ابعاد 20 تا 35 را برای جیب در نظر بگیرید و محل قرار گرفتن جیب را سنجاق کنید.

 

دوخت پارچهجیب دوزی

 

 

گام دوم: برای اینکه بدانید پهنای درب جیبتان را چه اندازه ای در نظر بگیرید، شما باید پهنای دست خودتان را مطابق شکل اندازه گیری کنید، توجه داشته باشید که حداقل 2 سانتیمتر بزرگتر از پهنای دست شما باشد. عرف این اندازه بین 12 تا 16 سانتیمتر است و نسبت به پهنای دست شما تغییر می کند.

 

آموزش خیاطی

 

 

گام سوم: در پشت پارچه ای که به جیب اختصاص داده اید مستطیلی که طول آن 12 سانتیمتر باشد را با در نظر گرفتن 2 سانتیمتر بیشتر برای پهنای دست به عرض 5 / 1 سانتیمتر (یک و نیم سانتیمتر تا دو سانتیمتر)  سعی کنید که عرض کمتر یک سانتیمتر نباشد، گاهی ممکن است که این اندازه بیشتر نیز شود.

نکته: جیب را دو سانتیمتر پایین تر از وسط پارچه ای که انتخاب کرده اید علامت بزنید.

گام چهارم: آن قسمت از پارچه ی جیب را که مستطیل کشیدید را جوری روی پارچه ی اصلی دقیقا در همان محلی که علامت زده بودید برای جیب. شما باید مستطیلی که کشیده اید را ببینید. با کمک سنجاق محل پارچه جیب را تثبیت کنید.

 

آموزش دوخت جیب

 

 

گام پنجم: مستطیلی که می بینید را با چرخ خیاطی شروع به دوختن کنید. به هنگام چرخ کردن مستطیل به گوشه ها که رسیدین سنجاقی را داخل گوشه مستطیل کنید و پارچه را 90 درجه بچرخانید و گوشه های دیگر را نیز به همین شکل چرخ کنید. با این کار گوشه های مستطیل شما کاملا 90 درجه می شود.بعد از آن روی مستطیلی که دوخته اید را اتو بزنید.

 

خیاطیجیبدوخت جیبآموزش دوخت

 

 

گام ششم: وسط مستطیل موجود را با یک قیچی تیز ببرید و قبل از رسیدن به انتهای مستطیل دو لبه به گوشه های مستطیل ایجاد کنید مطابق شکل توجه داشته باشید که دوخت را نبرید و اگر دوخت مستطیل را اشتباها بریدید با یک مستطیل به ابعاد کمی بزرگتر دوباره این کار را انجام دهید.

دوختن جیب

 

 

گام هفتم: پارچه ی جیب را از آن قسمتی که بریدید برگردانید.

 

آموزش کامل جیب دوزی

 

 

گام هشتم: لبه های موجود برای جیب را با دستانتان از دو سمت بالا و پایین به صورت هم اندازه طوری هدایت کنید که لب به لب قرار بگیرند. این اندازه را سنجاق کنید تا ثابت بماند و سپس آن را اتو بزنید.

جیب دوزی شلوار

 

 

گام نهم: هر دو طرف سه گوشی که بین پارچه جیب و لباس ایجاد شده است را در محل دوختی که دارد با پارچه جیب می دوزید. برای محکم کاری می توانید همانطور که پارچه را گرفته اید امتداد طولی مستطیل را چرخ کنید. اینطوری پارچه جیب نیز محکم می شود. توجه داشته باشید که در چنین حالتی رد دوخت نباید روی پارچه اصلی باقی بماند.

آموزش دوخت جیب

 

 

گام دهم: اضافه پارچه های جیب را به داخل آن جمع کرده و چرخ کنید. و بعد از آن اضافه ها را با فاصله ی یک سانتیمتر ببرید. با توجه به شکل زیر.

آموزش خیاطی حرفه ایجیب دوزیآموزش دوخت جیب

 

 

** برای جیب های فیلتابی یک لبه تا گام هفتم مانند دو لبه است. تفاوت در گام هشتم این است که شما فقط لبه ی سمت پایین را به سمت بالا می کشید. با این کار عرض دوخت را کامل می کنید. و گام های بعدی نیز مطابق بالا ادامه پیدا میکند.

 

دوخت جیب

 

 

 

تبلیغات متنی >>               آموزش خیاطی

1 نظرات

مریم:
2019/02/09 08:10:46, 08:10:46 AM
پاسخ

عالی بود، مرسی، خیلی دوست داشتم جیب فلیتاب یاد بگیرم.

نوشتن نظر