X
آیا سوالی دارید؟
Trolltunga Norway

آموزش کامل انواع چین در لباس ها + تصاویر

2017/03/05 10:41:54 0 نظرات آموزش خیاطی,

آموزش خیاطی - آموزش انواع چین در لباس ها

در این مطلب سعی بر این است که آموزش بده به شما طریقه ی چیندار کردن لباس هایتان را. چین ها پیلی هایی هستند که در لباس ها دیده می شوند. پیلی ها دارای عمق هستند که به هنگام حرکت کردن معلوم می شوند. عرف اندازه ی عمق این پیلی ها بین 1 تا 20 سانتی متر است. که این اندازه ها بستگی به نوع پیلی ها دارد.

 

آموزش پیلی یک طرفه

این نوع از پیلی ها در پایین تنه و دامن ها بیشتر به چشم می خورند، تا در بالا تنه، اما در بعضی از طرح ها هم نیز وجود دارند. دو برابر عمق پیلی را، مقدار پارچه ای است که برای هر پیلی باید اضافه تر در نظر گرفت. برای مثال اگر عمق برای هر پیلی را 5 سانتیمتر در نظر گرفته اید باید 10 سانتیمتر پارچه را بیشتر در نظر بگیرید. با توجه به تصویر شماره یک.

نکته: پیلی برای دامن را توجه داشته باشید که پیلی ها رو به سمت پهلو باز شود، اگر پیلی ها را رو به سمت وسط باز شود شکم را بزرگتر نشان می دهد. و همچنین باید پیلی روی یک پا قرار بگیرد برای سمت دهی های بالا.

 

لباس

 

 

اولین مرحله: پارچه ای را که می خواهید با آن دامن بدوزید را 10 سانتیمتر بیشتر در نظر بگیرید برای پیلی به عمق 5 سانتیمتر. در آن قسمتی که می خواهید پیلی ایجاد کنید پارچه را تا زده و 5 سانتیمتر به داخل پارچه بیایید.

 

پارچهاندازه گیری پارچه

 

 

دومین مرحله: خطی را برای اندازه ی دقیق پیلی روی پارچه زده و از روی همان خط شروع به دوختن می کنید با توجه به تصویر. سعی کنید تمام خط را کوک بزنید و سپس با چرخ خیاطی به مقدار نیاز چرخ کنید.

 

آموزش خیاطی

 

 

سومین مرحله: در وحله ی اول درز پیلی را اتو می کنید و در وحله دوم پارچه را باز میکنید و به یک سمت می خوابانید و سپس دوباره اتو می زنید.

 

انواع چین در لباس

 

 

مرحله پایانی: چندتا کوک در بالای پیلی می زنید تا پیلی سر جای خود باقی بماند و بعدا آن قسمت را می شکافید.

خیاطیپارچه

 

 

آموزش دوخت پیلی دو طرفه

بعضی ها این نوع پیلی را چین دوقلو نیز می شناسند. مانند پیلی یک طرفه این نوع پیلی نیز برای دامن ها کاربرد دارد. بر خلاف پیلی یک طرفه در این نوع پیلی برای اندازه زدن باید 4 برابر عمق پیلی پارچه اضافه کرد. برای مثال اگر عمق پیلی را 4 سانتیمتر در نظر گرفته اید 16 سانتیمتر باید پارچه را اضافه تر در نظر بگیرید. این نوع پیلی ها را رو به سمت وسط ویا روی دو پا سمت می دهند و یا هر دو. اگر تعداد 3 عدد پیلی به عمق 5 سانتیمتر را در وسط دامن بخواهید ایجاد کنید باید در جلوی دامن پارچه را 60 سانتیمتر بیشتر در نظر بگیرید. برای الگو نصفش را برای دامن که 30 سانتیمتر می شود را در نظر می گیرید که وقتی دولا شد همان 60 سناتیمتر بشود.

پیلی دوزیآموزش چین زدن لباس

 

 

اولین مرحله: اولین قدم جدا کردن قسمت پیلی و علامت زدن آن روی پارچه است. توجه داشته باشید که خط نقطه چین در تصویر محلی است که از آنجا شما پارچه را برای چین دو طرفه تا می زنید. توجه داشته باشید که دو تا 5 سانتیمتر را از دو طرفه نقطه چین نیز اندازه می زنید.

آموزش دوخت لباس

 

 

دومین مرحله: پارچه را از قسمت نقطه چین تا می زنید و فاصله ی 10سانتیمتری را کوک می زنید. و روی آن را به اندازه ی دلخواه با چرخ خیاطی، دوخت می کنید.

تبلیغات متنی : چرخ خیاطی ژانومه

 

دوخت

 

 

سومین مرحله: درز را اتو می کنید و پارچه را باز می کنید و از محل نقطه چین که وسط است به داخل فشار می دهید به نحوی که دو پیلی در دو طرف ایجاد بشود. در تصویر مشخص است، توجه داشته باشید که  دو خط در دو طرف قرار بگیرد. سعی کنید چند تا کوک در قسمت بالای پیلی بزنید تا پیلی در جای خود بماند.

 

دامن دوزی

 

توجه داشته باشید که پیلی دو طرفه همان طور که از اسمش معلوم است می تواند از دو سمت مورد استفاده قرار بگیرد، یکی سمت زیر با توجه به عکس شماره 3، و همچنین دیگری از سمت رو با توجه به عکس شماره 4 به تصویرها توجه داشته باشید.

 

آموزش خیاطیدوخت دامن

 

 

آموزش دوخت پیلی دوقلو دوبل

دوتا پیلی دو طرفه را داخل هم بدوزید یک پیلی دو قلو دوبل ایجاد کرده اید، اینگونه که پیلی داخلی بزرگتر دوخته می شود، وپیلی رو نیز کوتاه تر تا به هنگام راه رفتن زیبایی خودش را داشته باشد. در این مدل چین به ازای هر پیلی 40 سانتیمتر پارچه را باید اضافه تر در نظر گرفت. در نتیجه اگر بخواهید دوتا پیلی دوقلو دوبل در جلوی کار داشته باشید باید مقدار 80 سانتیمتر پارچه را اضافه تر در نظر بگیرید.

پیلی دوقلو

 

 

اولین مرحله: مانند مراحل قبل جای پیلی را روی پارچه مشخص می کنید. پارچه را بعد از مشخص کردن محل پیلی، پارچه را تا می زنید و فواصل 8 و 12 سانتیمتری را اندازه می زنید، مطابق شکل. روی خطوط را مانند مراحل قبل به اندازه ی دلخواه کوک می زنید این کار را باید طوری انجام بدهید که خط نزدیک به دولای پارچه 3 تا 5 سانتیمتر بلندتر از خط دوم باشد.

 

پارچه

 

 

دومین مرحله: ابتدا درزها را با اتو می کشید و بعد پارچه را باز می کنیم درزها را روی هم گذاشته و فشار می دهیم و بعد اتو می زنیم.

تبلیغات متنی: چرخ خیاطی خانگی

 

اتو

 

 

بعد اتو زدن پیلی دومی را همانند حالت پیلی دو طرفه اتو می زنید. و در آخرکوک هایی را که برای ثابت نگه داشتن پیلی ها زده بودید را می شکافید.

 

اتو زدن پیلی

 

 با پایان اتو زدن پیلی به شکل زیر در خواهد آمد.

 

اتو زدن پیلی

 

 

آموزش دوخت چین پلیسه ای

چین پلیسه ای به چین و چروک هایی که در یک امتداد پشت سر هم و منظم در سطحی از پارچه وجود دارد گفته می شود. معمولا عمق این چین ها بین 1 تا 5 سانتیمتر می باشد. و می توانند یک طرفه و یا دو طرفه و یا پیله سُلی (به پیله هایی که در بالا کم عرض تر هستند نسبت به پایین گفته می شود) باشد. در این مطلب به شما طریقه ی پلیسه ی 1 سانتیمتری را آموزش می دهیم. که به کمک دست و تا زدن بر روی پارچه ایجاد می شود. توجه داشته باشید که مقدار پارچه 3 برابر تعداد پیلی هایی است که می خواهید ایجاد کنید. یعنی برای هر 1 سانتیمتر پیلی 3 سانتیمتر اضافه تر باید در نظر گرفته شود.

با کمک دست بر روی پارچه یک پیلی 1 سانتیمتری ایجاد می کنید و سنجاق می زنید. و آن را اتو می کنید و پیلی های بعدی را نیز به همین ترتیب ادامه می دهید. و در آخر بالای همه ی پیلی ها را کوک زده تا پلیسه در جای خود ثابت بماند.

نکته ی قابل توجه این است که به هنگام اندازه زدن روی پارچه از اولین پیلی 1 سانتیمتر و بقیه را 2 سانتیمتر که 2 سانتیمتری ها تا می شود و به زیر 1 سانتیمتری ها می رود. برای یادگیری بهتر به تصاویر زیر دقت کنید.

 

آموزش دوختاتو زدنآموزش چین زدن لباس

 

پلیسه می تواند به عنوان یک مدل خاص در بعضی از قسمت های لباس به کار برود.

.

آموزش دوخت دامنآموزش چین زدن لباسآموزش چین زنی

 

برای اینکه این پلیسه ها به مرور از هم باز نشوند و ظاهرشان باقی بماند. در مواقعی که می خواهید لباس تان را اتو و یا بشورید استفاده کنید از بست ها در زیر لباس در قسمت پیلی ها.

چین سوزنی: می توان گفت که ساده ترین نوع چین دادن به لباس به حساب می آید، و برای اینکه چین هایش بسیار ریز است به آن چین سوزنی می گویند. توجه داشته باشید که مقدار پارچه را 2 تا 2ونیم برابر در نظر می گیرید. یک طرف پارچه را با کوک های ریز می دوزید و یا با بزرگ ترین حالت چرخ و کشش شل شروع به چرخ می کنید. نخ زیرش را می کشید و چین های ریز به وجود آمده را مرتب می کنید.

 

آموزش دوخت لباسآموزش جین زدن پارچه و دامن

 

 

منبع: سایت ودیعه

 

 

تبلیغات متنی :               چرخ خیاطی کاچیران               چرخ خیاطی ژانومه

 

نوشتن نظر